Pestujeme broskyne

Broskyňa obyčajná sa pestuje na území Slovenska už od 16. storočia. Z kláštorných a zámockých záhrad sa postupne rozšírila do súkromných a stala sa veľmi obľúbeným ovocím. Najvhodnejšie polohy na pestovanie sú v 200 až 250 metrovej nadmorskej výške na miernych južných a západných svahoch s dostatkom svetla. Broskyne podobne ako väčšina kôstkovín sú spoľahlivo samoopelivé a nepotrebujú inú odrodu na opelenie.

Výber odrody

Sortiment broskýň sa v posledných rokoch veľmi rozšíril, ale nech si vyberieme akúkoľvek odrodu, nič nepokazíme. Všetky odrody sú vhodné na priamu konzumáciu a mnohé z nich aj na ďalšie spracovanie. Rozdiely sú v čase dozrievania a veľkosti, tvare plodov a farbe dužiny. Plne dozreté plody majú vynikajúcu sladkú chuť.

Pri viacerých stromov je dobré zakúpiť odrody s rôznym termínom dozrievania, aby čerstvé plody sme mali počas celého leta. Medzi skoršie dozrievajúce odrody niekedy v polovici júla patrí napríklad Amsdenova alebo slovenská odroda Fénix. Stredne skorá odroda Redhaven dozrieva začiatkom augusta. Neskoršie dozrievajúce odrody približne v polovici augusta sú napríklad Symphony alebo slovenská odroda Flamingo.

Výsadba

broskyňa Redhaven
Vhodné obdobie na výsadbu broskýň je v jesenných alebo jarných dňoch bez mrazu, najlepšie pri teplote nad 4°C. Aby mali broskyne dostatok priestoru na rast, sadíme ich najmenej v trojmetrovom rozostupe. Broskyne nepatria medzi dlhoveké stromy, ale správny podpník zabezpečí zdravý rast stromu aj v menej kvalitných pôdach. Mandľové a broskyňomandľové podpníky sú vhodné takmer do všetkých typov pôd a dobre znášajú aj dlhšie obdobie sucha. Záhradkári, ktorí radi experimentujú si môžu vypestovať vlastný kvalitný podpník zo semenáča sladkoplodej mandle Hana alebo pre ostatných je dostupný broskyňomandľový podpník GF677 s vyššiu odolnosť voči chloróze listov. Slivkový podpník Adesoto je vhodný do ťažkých pôd.

Rez a tvarovanie

Najvhodnejší pestovateľský tvar pre broskyne je kotlovitá koruna nazývaná aj dutá koruna. Koruna bez stredníka má tri alebo maximálne štyri kostrové konáre rovnomerne rozložené do všetkých strán. Na jar po výsadbe nezapestovanú korunu upravíme rezom. Budúce kostrové konáre skrátime v rovnakej výške na púčik smerujúci von z koruny.
ilustračný obrázok

Broskyňa je veľmi náročná na pravidelný rez. Stromy prinášajú plody na jednoročnom dreve, teda na letorastoch, ktoré vyrástli počas leta bude úroda na ďalší rok. Najkvalitnejšiu úrodu prinášajú 40 až 60 centimetrov dlhé výhony. Vhodný čas na základné tvarovanie a rez broskyne je po obratí plodov až do začiatku septembra. Princípom rezu je skrátiť silne rastúce letorasty o tretinu až polovicu, aby sme udržali rodivosť čo najbližšie ku kostrovým konárom a presvetlili korunu. Pri starších stromoch je dôležité odstrániť staré, suché a poškodené drevo až po zdravú časť a následne odstrániť všetky križujúce sa a prehustené konáre. Ak sme nestihli vykonať augustový rez, niekedy nazývaný aj letný rez, tak dodatočne môžeme broskyňu upraviť na jar v období kvitnutia. Správnym a pravidelným rezom nezaťažujeme stromy nadmernou úrodou a predlžujeme ich životnosť. Za odmenu nám každoročne prinesú kvalitnú úrodu.

Komentáre